Pianka poliuretanowa jest materiałem izolacyjnym powszechnie stosowanym do ocieplania budynków mieszkalnych. W ofercie producentów materiałów budowlanych znajdują się dwa główne rodzaje tych produktów – pianki z zamkniętokomórkowa i pianki z otwartokomórkowe. Czym się różnią i które z nich mają najlepsze właściwości termoizolacyjne?
Pianki PUR – dlaczego klienci tak chętnie je wybierają?
Pianka PUR ma wiele zalet, które czynią ją jednym z najbardziej wydajnych materiałów budowlanych. W przeciwieństwie do izolacji tradycyjnych, pianki PUR nakładane są metodą natryskową specjalną maszyną na jednolitą powłokę. Tylko odpowiednia ekipa budowlana, może prawidłowo wykonać izolację poddasza.
Izolacje natryskowe
Po natrysku pianka jest wysoce odporna na wilgoć (odporna na pleśń i grzyby) a podczas natrysku skutecznie przylega do różnych powierzchni. Po wyschnięciu jest niezwykle mocna i solidna, nie wypacza się i nie odkształca nawet przy długotrwałym użytkowaniu. Pianka poliuretanowa charakteryzuje się zarówno wysoką paroprzepuszczalnością, jak i wysoką izolacyjnością cieplną.
Pianka zamknięto-komórkowa – izolacja natryskowa
Ten rodzaj pianki PUR charakteryzuje się dużą sztywnością i strukturą opartą na zamkniętych komórkach wypełnionych pęcherzykami gazu. Dzięki takiej strukturze materiał zapewnia doskonałą izolację termiczną, jest wyjątkowo wodoszczelny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na swoje parametry sprawdza się w zabezpieczaniu zarówno struktur wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Odporność na skrajne temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne sprawia, że jest to idealny materiał do izolacji ścian, stropów, poddaszy oraz wzmacniania wszelkich elementów konstrukcyjnych. Jest to idealne rozwiązanie dla pomieszczeń o nadmiernej wilgotności.
Pianka otwartokomórkowa – izolacja natryskowa
Otwarta struktura komórkowa sprawia, że materiał jest lżejszy i bardziej elastyczny. W porównaniu z zamkniętokomórkową pianką PUR jest ona nieco mniej odporna na uszkodzenia i ma słabsze właściwości termoizolacyjne. Ze względu na wysoką paroprzepuszczalność i zdolność tłumienia hałasu jest idealna do izolacji ścian wewnętrznych, poddaszy i pomieszczeń suchych. W pomieszczeniach wrażliwych na wilgoć znacznie lepszym rozwiązaniem jest pianka z zamkniętą komorą.