Astygmatyzm to bardzo powszechna wada refrakcji, która dotyka jedną na sześć osób. Ta wada nie zagraża życiu i można ją leczyć okularami, soczewkami kontaktowymi lub chirurgicznie. Jednak, podobnie jak wiele schorzeń. Astygmatyzm ma tendencję do postępu w miarę upływu czasu. W artykule dokonamy pokrótce przeglądu przyczyn, objawów oraz metod leczenia tej wady.
Co to jest astygmatyzm?
Jest to wada refrakcji spowodowana nieregularnym kształtem rogówki. Oko osoby z tą wadą nie może równomiernie skupiać promieni świetlnych na siatkówce. Co powoduje rozmycie lub zniekształcenie obrazu. Astygmatyzm może być wrodzony lub rozwijać się stopniowo.
Astygmatyzm nie jest chorobą oczu. Jest to bardzo częsta wada refrakcji, zwykle współwystępująca z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością (dalekowzroczność). Krótko mówiąc, jest to problem z oczami, który powoduje, że promienie świetlne są niewłaściwie skupione. Astygmatyzm można łatwo wykryć podczas badania wzroku.
Objawy astygmatyzmu
Astygmatyzm zwykle skutkuje słabym widzeniem. Może to objawiać się zamazanym lub zniekształconym obrazem, gdy patrzy się pod pewnym kątem zarówno na odległe, jak i bliskie obiekty. Ponieważ osoba stale mruży oczy, próbując zobaczyć coś z powodu upośledzonego widzenia. Jednocześnie pojawia się zmęczenie oczu, mrowienie, podrażnienie i bóle głowy.
Przyczyny astygmatyzmu
Ta wada wzroku jest zwykle spowodowana nieregularnym kształtem rogówki. Zwykle rogówka jest symetrycznie okrągła (jak kula). Jednak z powodu astygmatyzmu jego kształt zmienia się i staje się jajowaty, gdzie jedna część jest znacznie bardziej zakrzywiona niż druga. Aby ułatwić zrozumienie, spróbuj wyobrazić sobie gałkę oczną jako zegar. Wskazówka łącząca godziny 12 i 6 to jedna krzywizna, a wskazówka łącząca godziny 3 i 9 to druga. Zwykle obie te linie są takie same, ale w przypadku astygmatyzmu jedna linia wygina się bardziej niż druga. Zmieniając w ten sposób kształt rogówki.
W niektórych przypadkach astygmatyzm może być spowodowany zniekształceniem kształtu soczewki wewnątrz oka. Nazywa się to astygmatyzmem soczewkowym, aby odróżnić go od bardziej powszechnej postaci astygmatyzmu spowodowanej nieregularnym kształtem rogówki.
Astygmatyzm. Istnieją 3 główne typy:
- astygmatyzm krótkowzroczny, który objawia się krótkowzrocznością;
- astygmatyzm nadwzroczny, który objawia się dalekowzrocznością.
- astygmatyzm mieszany, który objawia się zarówno krótkowzrocznością, jak i dalekowzrocznością.
Oznaczanie astygmatyzmu
Astygmatyzm jest wykrywany podczas rutynowego badania wzroku. Jest określany przy użyciu tych samych instrumentów i metod, które są używane do określania dalekowzroczności i krótkowzroczności.
Leczenie astygmatyzmu
Wada ta jest zwykle korygowana za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub chirurgii refrakcyjnej. Operacja jest jedną z najrzadszych metod leczenia astygmatyzmu. Ponieważ ta operacja jest wykonywana za pomocą lasera. Który zmienia kształt oka, jak w przypadku każdej operacji. Wiąże się z tym ryzyko.
Schorzenie należy leczyć jak najwcześniej. Po wykryciu tej wady konieczne są regularne wizyty u optyka, ponieważ może ona zmieniać się w czasie, dlatego konieczne jest sprawdzenie, czy potrzebne są nowe okulary lub soczewki kontaktowe.
Astygmatyzm. Kilka mitów na ten temat:
Często możemy usłyszeć kilka mitów na temat tego błędu refrakcji:
Mit nr. 1: „Jeśli poczekam, po pewnym czasie samo zniknie”.
Nieprawda . Twoje widzenie w najlepszym razie pozostanie taka sama lub tylko się pogorszy. Rzadko jest lepiej bez robienia czegokolwiek.
Mit nr. 2: „Astygmatyzm pojawia się, gdy siedzisz zbyt blisko ekranu telewizora lub czytasz w ciemności”.
Nieprawda . Większość przypadków astygmatyzmu jest wrodzona. Jednak może również wystąpić w wyniku urazu oka lub operacji.
Mit nr. 3: „Obraz jest rozmazany z powodu wyczerpania lub zmęczenia oczu”.
Nieprawda . Niewyraźne widzenie jest głównym objawem astygmatyzmu. Oczywiście może też sygnalizować inne, znacznie poważniejsze choroby oczu. Dlatego jeśli poczujesz choćby najmniejsze pogorszenie wzroku, nie czekaj i skonsultuj się z lekarzem.
Mit nr. 4: „Astygmatyzm występuje tylko u osób krótkowzrocznych (lub dalekowzrocznych)”.
Nieprawda . Osoba z astygmatyzmem może być krótkowzroczna (lub dalekowzroczna), ale nie jest to regułą.
W dzisiejszych czasach astygmatyzm nie jest wyrokiem ostatecznym, a przy pomocy korekcji wzroku można go skorygować nie tylko szybko i bezpiecznie, ale także w taki sposób, aby nie odczuwać najmniejszego dyskomfortu.